Öncül bir indikatör olarak Konut Verileri

Temel analizin bir parçası olarak konut fiyatlarını kullanmanın en önemli avantajı ekonominin gidişatına ilişkin olarak öncül bir indikatör olmasıdır. Konut verileri kullanılarak esasında ekonominin kısa ve orta vadedeki gidiş yönüne karar verilmesi mümkündür. Ekonominin yönünü belirleyen en önemli etkenlerden biri de kuşkusuz piyasada yayılan dedikodular ve beklentilerdir. Ama hiçbir ekonomi günübirlik olarak yön değiştirmez. Konut verilerinin analizine dayalı olarak bir ekonominin boğa mı ayı mı olduğuna karar verilebilir. Bu konu aslında herhangi bir teknik indikatörün alarm vermesinden daha hızlı ve daha belirleyici olarak ortaya çıkar. 

Konut verilerinin analizi belli bir kurun boğa veya ayı piyasasına geçebileceğini önceden görmenizi sağlar. 

Bu durumu esas olarak 2008 mortgage krizindeki verileri analiz ederek net olarak görebilirsiniz. 2006 yılının başında yeni ev inşaatlarına ilişkin verilere baktığınızda esasında dolar hakkında boğa kanaatine varmak pek mümkün olmayacaktır. Kuşkusuz geriye dönük analiz yapmak her zaman kolaydır ama her zaman belirtmek gerekir ki tarih tekerrürden ibarettir. Bu inceleme sadece Amerikan piyasası için geçerli değildir aynı zamanda global olarak bu durumu görmek mümkündür.  

Yine kolay bir denklem: eğer bir ülkedeki konut verileri pozitif durumdaysa, o ülkenin para birimi yatırım çeker ve bu durum da faiz artış beklentisi ile paralel olarak gerçekleşir.