Forex piyasası oyuncuları – Ticari Şirketler

Burada ticari şirketler olarak kasıt uluslararası operasyonları nedeniyle kur riskine maruz kalan şirketlerdir. Dolayısıyla bu şirketler spekülatif olarak kar etmekten ziyade risk transferini amaçlamaktadır.
Örnek vermek gerekirse, araba yedek parçası üreten bir şirketi ele alalım. Bu şirket son ürünü ABD’ye pazarlıyor, üretim için gerekli ara maddeyi de Çin’den sağlıyor olabilir. Bu durumda şirket gelirini Amerikan Doları olarak edinirken, maliyeti nedeniyle ödemelerini de Çin Huan’ı üzerinden yapmaktadır. Burada şirket Huan’ın yükselmesi sonucu maliyet yükselmesinden kaynaklanan riski ile Amerikan Dolarının düşmesi sonucu gelir azalmasından kaynaklanan riski transfer etmesi gerekmektedir.
Özetlemek gerekirse, ticari şirketler alacak ve borç hesaplarından kaynaklanan nedenlerden ötürü döviz kur riskine tabi durumdadır. Şirketler kurların kötü yönde hareketinden kaynaklanan bu riski ortadan kaldırabilirler. Bu durum zaten piyasaların var olmasının nedenidir. Ticari şirketler genel olarak kısa vadede piyasa hareketleri için önemli olmayacak seviyelerde ticaret yaparlar.
Fakat uzun vadeli piyasa göstergesi de genel ticari akışın yönü ile doğrudan orantılıdır.
Yine de bazı uluslararası şirketlerin piyasaya girmesiyle market noise tabir edilen kısa vadeli dalgalanmalar olabilmektedir.