Foreks haberleri ile ticaret yapmanın riskleri

Foreks haberleri ile ticaret yapmaya başlamadan önce risklerinizin ne olduğunu net olarak bilmeniz gerekiyor. Şu ana kadar foreks blogumuzda neden foreks haberleri ile ticaret yapmanız gerektiğini ve nasıl yapabileceğinizi gördünüz fakat şimdi de riskleri görmeniz gerekiyor.


Emirlerin hızlı bir şekilde yerine getirilememesinden kaynaklanan riskler
Bildiğiniz gibi ekonomik haberlerin açıklanacağı sırada, piyasa volatilitesi yani hareketliliği oldukça yüksek bir miktarda artar. Bu da fiyat hareketinin en az 5 ile 20 pip arasında oluşacağı anlamına gelir. Eğer açıklanacak foreks haberi önemli ise ve beklenti ile gerçekleşme arasında önemli bir fark bulunuyorsa bu hareketlilik 50 pipe kadar yükselebilir. Bu yükselme saniyeler içerisinde anlık olarak gerçekleşecektir. Eğer bu hareketlilik başladıktan sonra emir veriyorsanız, verdiğiniz emrin sizin belirttiğiniz fiyattan çok daha farklı bir seviyede gerçekleşme ihtimal oldukça yüksektir. Bu durum özellikle piyasa verdiğiniz açık emirlerde çok büyük bir fiyat riski anlamına gelmektedir.


Örnek olarak basit bir foreks emrini inceleyelim. Henüz ekonomik foreks haberinin açıklanmasına 15 dakika var. Siz bir limit emri girdiniz. Varsayın ki Foreks brokeriniz sabir spread garantiliyor fakat gerçekleşme garantilemiyor. Limit emri verdiğiniz kur da EUR/USD olsun. Foreks haberinin açıklanmasından önce, piyasa fiyatının 1,4320 olduğunu düşünün. limit alım talimatınız 1,4360’ta olsun, kar hedefiniz de 1,4383 olarak girilsin. Sonrasında farz edin ki foreks haber sonuçları Amerikan ekonomisi için kötü oluştu, Bu da piyasada EUR/USD fiyatının 80 pip fırlamasına neden oldur. Alım talimatınız yerine getirildi, fakat volatilite nedeni ile 1,4390’dan – limit emrinizin 30 pip üzerinde!! Piyasanın biraz daha durulması ile de , kar hedefiniz realize oldu fakat 1,4390’dan alıp 1,4383’ten sattığınız için 7 pip zarar ettiniz.

Talimatın donması
Bazı foreks aracı firmalar limit ve piyasa emirlerini foreks haberlerinin açıklanmasına belli bir süre kala ki bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilir dondurur. Bu genellikle sabit spread sağlayan foreks broker firmaları için geçerlidir. Bu durumda işlem programınızın donmasının nedeni çakılması değil forex aracı firma tarafından dondurulmasıdır. Firmanın işlem talimatlarını dondurmasının nedeni serbest piyasada spreadin oldukça yükselmesi fakat kendilerinin sabit spread uygulaması sonucu para kaybetme olasılığıdır.

Volatilite Kamçısı
Bazı foreks haber ve foreks raporlarının açıklanması sırasında fiyat göstergeleri saniyeler içerisinde 20-50 pip arası hareketlilik gösterebilir! Bu durumda yaşanan volatilite de tecrübeli traderlar için bile önemli risk anlamına gelmektedir. Her ne kadar ilk fiyat hareketini yakalasanız da çoğu durumda yaşandığı gibi, pozisyonunuz para kaybıyla sonuçlanabilir.

Spreadler
Bazı foreks brokerları ise, emrin yerine getirme garantisini sağlar fakat spread garantisi vermez, ve bu durumda foreks haberlerinin açıklanması sonucu spreadleri inanılmaz derecede açılır. (3 piplik bir spreadin 14 pipe yükselmesi bile beklenebilir). Eğer dar pip marjlarında (3-5 pip gibi) çalışmaya alışıksanız, bu sizi bayağı sıkıntıya sokabilir.