Foreks haberleri ile ticaret metodları

Limit emirleri
Limit emirleri ile ticaret yapmak kolay, az düşündüren ama oldukça riskli bir metoddur. Hatta foreks haberleri ile ticaret yapabileceğiniz metodların en riskli olanlarındandır. Limit emirleri ile foreks haberlerinden faydalanmaya çalışmak olukça basittir. Kısaca foreks haberlerinin açıklanmasına kısa bir süre kala, iki adet limit emri açılır. Bunlardan biri alış diğeri ise satış emridir. Alış emrini piyasadaki varolan fiyatın birkaç pip üstünde, satış emrini ise piyasada varolan fiyatın birkaç pip altında tutarsınız. Foreks haberleri açıklandığında ve dolayısıyla önemli ölçüde fiyat hareketliliği olduğunda emirlerinizinden biri tetiklenir ve doğru yönde pozisyon almış olursunuz.

Yinelemek gerekir ki oldukça kolay kurulmasına rağmen bu metod oldukça risklidir. Bunun esas nedeni gerektiğinden fazla volatilite yani fiyat hareketliliği yaşanması durumunda hem alış hem de satış emriniz tetiklenebilir. Kar realizasyon hedefleriniz de düzgün kurulmadıysa, maksimum zararla pozisyonunuzu kapatmak zorunda kalabilirsiniz.


Sayıların ticaretini yapmak
Bu metod daha az riskli olması açısından foreks haberlerine ilişkin ticaret yapmak isteyen çoğu kişinin kullandığı bir metoddur.

Yapmanız gereken bir dizi analiz bulunmaktadır. İlk olarak, açıklancak foreks haberinin önemini tespit etmeniz gerekir. Bütün foreks haberleri ticaret yapılabilir değildir; bunun nedeni bazı foreks haberlerinin düşük volatiliteye sahip olması, veya ilk fiyat hareketliliğinin çok yüksek olmasıdır.

Kendinize piyasanın son durumuna ilişkin sorular sorun. Diğer bir deyişle son zamanlarda piyasayı yerinden oynatan faktörler nelerdi?


Örnek olarak belki Türkiye Merkez Bankası’ın enflasyona ilişkin endişeleri var. Bu senaryoda, herhangi bir enflasyon konulu foreks haberi veya foreks verisi (para politikası hakkında Merkez Bankası Başkanının söylemleri veya tüketici fiyat endeksi gibi) piyasa tarafından yakından takip edilecektir. Kuşkusuz ki piyasa tarafından takip edilen veriler de piyasa tüccarları tarafından takip edilecektir. Bu şekilde açıklanacak her haberin ticari bir değeri vardır, fakat şunu da unutmamanız gerekir ki riskler de oldukça yüksektir.

Sontaki aşama ise piyasayı ve haberleri takip ederek açıklanan foreks haberinin sonucunu piyasanın bekleyip beklemediğidir. Açıkça söylenebilir ki foreks haberi belli bir ülke ile ilgili olumlu fakat beklenmeyen ve tamamen sürpriz olan bir veri içeriyorsa, o foreks kuru üzerinden alıma geçmelisiniz, tersi durumda ise tam tersi gereklidir.

Örnek olarak, Amerikan işsizlik verilerinde piyasa 200.000 yeni iş kurulumu bekliyorsa ve bu rakam 300.000 olduysa bu durum yukarı yani olumlu yönlü bir sürpriz olup, Amerikan ekonomisinin yararına olan bir gelişme olacaktır. Bu durumda haberin açıklandığı anda alışa geçmeli ve yukarı yönlü hareketin bir parçasını yakalamalısınız. Eğer foreks verisi beklendiği gibi olsaydı, ticaret yapılabilecek çok önemli bir faktör bulunamazdır.