Kayıp veya Maksimum Kayıp

Uzun vadeli para para yönetimi para kazanmamızı sağlayacaktır. Fakat para yönetimi uygulamazsak ne olur? İşte bir örnek:

Varsayalım elinizde 100.000 Liranız var ve 50.000 Lira kaybettiniz. Hesabınızın %50’sini kaybetmiş oldunuz. Şimdiki durumda tekrar elinizdeki parayı 100.000 Lira yapmak için %50 değil %100 lük bir performans sağlamanız gerekmektedir. Bu duruma mutlak kayıp denmektedir ve %50’lik mutlak kayba uğramış durumdasınız.

Bu örneğin verilmesinin amacı para kaybetmenin kazanmaktan daha kolay olduğunu göstermektir. Bu durumda kendi kendinize hesabımın %50’sinin kaybolmasına izin vermeyeceğim demeniz beklenmektedir.

Ticarette esas amacınız kazandıran bir sistem bulmak ve bunu uygulamaktır. %70 karlılıkta olan bir ticaret sistemi kulağa oldukça iyi gelmektedir. Fakat sisteminizin %70 karlı olması her 100 ticaret işleminizde %70 karlı çıkacaksınız anlamına gelmemektedir. Her 100 ticaret işleminizden 70’inin karlı bir şekilde kapanacağı anlamına gelmektedir.

Kayıp İşlemler
Kaybedeceğiniz işlemlerin hangileri olacağını kuşkusuz ki önceden bilemezsiniz. Örnek olarak ilk 30 ticaret işleminizin olumsuz sonraki 70’inin birden olumlu olması gibi marjinal bir durumda bile %70 karlı bir sisteme ulaşmış olursunuz.
Burada para yönetiminin neden önemli olduğunu bir kere daha görmüş olduk. Hangi sistemi izlerseniz izleyin, eninde sonunda kayıpla sonlanacak işlem seriniz olacaktır.
Her zaman işlem hacminizi küçük tutarak, kayıp serilerinde çok fazla yenilgiye uğramayacak şekilde yatırım yapmalısınız.