Ticaret Sisteminizin Diğer Faktörleri

Yatırım Pozisyonlarına Giriş ve Çıkış Zamanlamalarınızı iyi yapın. Ne kadar riske edebileceğinize karar verdikten sonra sıradaki adım ise pozisyona ne zaman girip ne zaman çıkacağınızı tespit etmektir. Bazı yatırımcıların tercihi bütün indikatörleri doğru sinyali verdiği anda giriş yapmaktır. Fakat diğer yatırımcılar ise varolan periyodun sona ermesini bekleyecektir. Genellikle içinde bulunulan periyodun sona ermesini beklemek daha doğru olacaktır.
Çıkışlar için ise daha başka olasılıklar mümkündür. Bir yol kar-zarar takibi (trailing stop) uygulamasıdır. Bu metodda belli bir pip kadar zarar veya kar durumunda otomatik çıkışı garanti edebilirsiniz.

Diğer bir yol ise hedef belirlemek olacaktır. Hedef giriş veya çıkış fiyatının belirlenmesi ise tamamen size kalmış bir durumdur. Bazı yatırımcılar direnç ve destek seviyelerini seçerken, diğerleri sabit miktarda pip hedeflemektedir. Hedefinizi nasıl hesaplarsanız hesaplayın hedefinize bağlı kaldığınızdan emin olun.

Başka bir yol ise indikatörlere bağlı belli durumların gerçekleşmesini kontrol etmektir. Örnek olarak MACD veya MA gibi indikatörlerin dönüş zamanlarını görmek verilebilir.

Sisteminize sürekli bağlı kalın. Disiplin yatırım ve ticaret için en önemli anahtardır. Eğer kurallara bağlı kalmazsanız hiç bir ticaret sistemi işleyemez.

Ticaret Sisteminizi test edin.
Sisteminizi test etmenin en kolay yolu her defasında bir adım ilerleyebilen grafik özelliğine sahip bir yazılım kullanmanız olacaktır. Bu sayede gerçek zamanlı ticareti simüle etmeniz mümkün olacaktır. Sonrasında ise herhangi bir brokerdan deneme hesabı açtırarak deneme yapabilirsiniz.