Kendi Ticaret Sisteminizin Esasları Neler Olmalıdır? İlk dört adım.

Sisteminizi kurmak esas olarak çok fazla zaman almayacaktır esas zaman bunu test etmenizle geçecektir. Bu nedenle sabırlı olun, test etmeye gerekli önemi verin ve sonucunda kazandığınız paralarla bunun karşılığını alacaksınız.

Birinci Adım:
Kendi ticaret sisteminizi yaratmanın ilk adımı, sizin esas olarak nasıl bir yatırımcı olduğunuzu keşfetmenizdir. Kısa dönemli ticareti mi seviyorsunuz yoksa uzun zamanlı getirileri mi tercih edersiniz? Pozisyonlarınızı her gün mü kontrol edersiniz yoksa yılda bir defa mı?
Bu kararın en önemli sonucu ticaret yapacağınız periyodun tespiti olacaktır.

İkinci Adım:
Yeni bir trend oluşumunu gösterecek indikatörleri tespit edin. İlk hedefimiz trendleri olabildiğince erken tespit etmek olduğu için bu amaca uygun olarak indikatörlerimizi belirlemeliyiz. Hareketli ortalamalar bu trendlerin tespitinde en yaygın kullanılan indikatörlerdendir. Özellikle 2 hareketli ortalamanın (bir yavaş ve bir hızlı olmak üzere) kullanımı daha uygun olacaktır. Bir hareketli ortalama ile diğerinin keşismesi bir trendin oluşumunun habercisidir. Bu sinyal hareketli ortalama kesişme sistemi olarak adlandırılabilir. Kuşkusuz ki trend tespitinde bir çok farklı indikatör kullanılabilir.

Üçüncü Adım:
Trend oluşum sinyalinin alınmasından sonra bunu teyit edecek indikatörleri bulun. İkinci hedefimiz yanlış sinyallerin önlenmesidir. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise, yeni bir trend sinyali görüldüğünde diğer indikatörlerle bunun teyit edilmesi olacaktır.
MACD, Stokastik ve RSI bu trend konfirmasyon indikatörlerinden birkaçıdır.

Dördüncü Adım:
Riskinizi belirleyin. Sisteminizi oluştururken her pozisyonda maksimum ne kadar kayba dayanacağınızı önceden tespit etmelisiniz. Kuşkusuz iyi bir tüccar olmanın yolu ne kadar kazanacağını hesaplamadan önce ne kadar kaybedeceğini tespit etmektir.
Kaybetmeye katlanacağınız miktar her kişi için birbirinden farklıdır. Ticaretinize ne kadar yanılma payı tanıyacağınız önemli bir karardır. Para yönetimi kuşkusuz ki ticaret için en önemli prensiplerden biridir.