Kırılım Stratejisi (Breakout Strategy)

Pozisyon almak için ilk bakmanız gereken nokta pivot seviyesidir çünkü pivot seviyeleri birincil destek/direnç seviyeleridir. Genellikle en yüksek fiyat değişimleri pivot seviyelerinde oluşur.

Fiyat ancak pivot seviyesine geldiğinde alım veya satım emrine karar vermelisiniz. Genellikle fiyatlar pivot seviyesinden yüksekse boğa piyasasının, fiyatlar pivot seviyesinden düşük ise ayı piyasasının olduğu düşünülebilir.

Örnek olarak fiyatın pivot seviyesinde dolaştığını fakat bu seviyenin altından kapandığını gördünüz ve satış emri verdiniz. Bu durumda risk durdur seviyeniz pivot seviyesinin üzerinde ilk kar alım seviyeniz ise birinci destek (S1) seviyesinde olmalıdır.

Fakat fiyatın S1 seviyesinin de altına indiğini görürseniz, kar realizasyonu yerine zarar durdur seviyenizi S1 çekip hedefinizi S2’ye indirebilirsiniz. Genellikle S2 seviyesi gün içerisinde gelinebilecek en düşük noktadır.

Yükseliş durumunda ise tam tersi uygulama yapmanız gerekir. PP seviyesinin üstünden kapanan fiyat seviyesinde alıma geçtiyseniz ilk hedefiniz R1 zarar durdur noktanız ise PP olmaldır.