Teknik Analizde Üssel Hareketli Ortalama (EMA) mı Basit Hareketli Ortalama (SMA) mı kullanılmalıdır ?

İlk olarak üssel hareketli ortalama ile başlayalım. Eğer fiyat hareketine daha duyarlı bir ortalamaya ihtiyacınız varsa kısa dönemli EMA en iyi alternatifiniz olacaktır. Bu ortalamalar fiyat trendlerini daha hızlı bir şekilde görmenizi ve erken karar almanızı sağlayacaktır. Gerçekten, eğer fiyat hareketini daha önce görebilirseniz, daha uzun süre bu trendin içinde kalarak daha fazla kar elde edersiniz.

Üssel hareketli ortalamanın kötü tarafı, fiyat oynaklığının yüksek olduğu durumlarda yanıltıcı sinyaller almanız olacaktır. Daha hızlı fiyat hareket tepkisi demek, aynı zamanda daha fazla trend başlangıç sinyali anlamında olacaktır.

Basit hareketli ortalamada ise durum tam tersidir. Daha istikrarlı ve daha yavaş bir ortalama istiyorsanız, yüksek peryodlu Basit hareketli ortalama işinize daha çok yarayacaktır.

Her ne kadar fiyat hareketine daha yavaş uyum sağlasa da sizi sahte sinyallerden koruyacaktır. Kötü tarafı ise, sizi daha fazla bekletecek ve bir trendin gelişimini önceden görmenizi engelleyecektir.