MACD Kesişmesi, İndikatörün teknik analizi ve yorumlanması

 

MACD teknik indikatöründe iki farklı periyodda çalışan hareketli ortalama bulunduğu için, hızlı olan ortalama fiyat hareketlerine yavaş olana göre daha seri bir şekilde tepki verecektir.  Yeni bir trend başladığında, hızlı ortalama trende daha hızlı uyum sağlayacağı için, yavaş olan ortalama çizgisi ile kesişecektir.  Bu kesişme oluştuğunda ve hızlı çizgi gittikçe yavaş olandan uzaklaşmaya başladığında yeni bir trendin başlamakta olduğunu algılayabiliriz.

 

 

MACD kesişmesi yeni bir trendin başlamakta olduğunu gösterir.
MACD kesişmesi yeni bir trendin başlamakta olduğunu gösterir.

 

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, hızlı çizgi yavaş olanı kesmiş ve yeni bir düşüş trendinin alarmını vermiştir. Çizgiler kesiştiğinde histogramın geçici olarak yok olduğuna dikkat edin. Bunun nedeni kesişme sırasında çizgi değerleri arasındaki farkın 0 olmasıdır.  Örnek grafikte, düşüş trendinin başlaması ve hızlı çizginin yavaş çizgiden gittikçe uzaklaşmasıyla histogramın daha da büyüdüğünü görüyoruz. Bu da güçlü bir trendin belirtecidir.

 

MACD uygulamasının bir eksik yönü de bulunmaktadır.  Doğal olarak hareketli ortalamalar fiyat hareketinin gerisinde kalır.  MACD de diğer hareketli ortalamaların hareketli ortalaması olduğu için, fiyat hareketinin daha da gerisinde kalacaktır.